روش امکان سنجی طرح صنعتی

امکان سنجی

روش امکان سنجی طرح های صنعتی چگونه است؟

مطالعات امکان سنجی طرح های تولیدی ، به مجموعه ارزیابی هایی گفته می شود که امکان تولید و فروش یک محصول را بررسی می کند. در این مقاله به یکی از روش های نوین و مرسوم که از سال 2007 در دنیا مطرح شد می پردازیم. روش امکان سنجی از طریق مطالعات TELOS  . این روش شامل مطالعات اولیه ای است که به ما در تصمیم گیری شروع یا عدم شروع یک پروژه کمک می کند. این ارزیابی ها از ابعاد گوناگونی می تواند صورت گیرد، TELOS مخفف حروف اولیه 5 نوع مطالعاتی است که یک طرح را از ابعاد گوناگون مورد بررسی قرار می دهد. مطالعات TELOS از این جهت بسیار مرسوم شده است که امکان اجرای آن برای صنایع مختلف و سازمان های بزرگ و کوچک قابل اجراست.

 

[row][one_third]

روش امکان سنجی طرح

روش امکان سنجی طرح

 

[/one_third]

[two_third][flist]

 

 

[flist anim=”none” ][listitem link=”” icon=”fa-wrench” title=”Technical : “]امکان سنجی فنی تجهیزات، دانش و نیروی متخصص برای اجرای طرح را پیش بینی می کند.[/listitem][listitem link=”” icon=”fa-dollar” title=”Economic : “]امکان سنجی اقتصادی ، بررسی هزینه های تولید، قیمت گذاری و نهایتا توجیه پذیری اقتصادی تولید را ارزیابی می کند [/listitem][listitem link=”” icon=”fa-gavel” title=”Legal:”]امکان سنجی حقوقی: بررسی هایی از جمله مالکیت فکری و انحصار تولید، محدودیت های قانونی تولید و … را شامل می شود[/listitem][listitem link=”” icon=”fa-bar-chart” title=”Operational:”]امکان سنجی عملیاتی، مقایسه طرح با محصولات مشابه ، میزان تناسب طرح با فرهنگ و الگوی مصرف جامعه و نهایتا بررسی اینکه پتانسیل خرید طرح توسط مشتریان چقدر خواهد بود را بررسی می کند [/listitem][listitem link=”” icon=”fa-clock-o” title=”Scheduling:”]امکان سنجی زمانی، اگر طرح در مدت قابل قبول به نتیجه نرسد، نباید به دنبال اجرای آن بود[/listitem][/flist]

[/two_third][/row]

 

روش امکان سنجی فنی و زمانی معمولا توسط مهندسین و مدیران تحقیق و توسعه خود شرکت اجرا می شود چرا که هر سازمانی خود از امکانات فنی و زمان مورد نیاز اجرای یک پروژه اطلاع بهتری دارد. اما ابعاد دیگر امکان سنجی (اقتصادی، عملیاتی و حقوقی) به مشاوران خارجی واگذار می گردد. این امر 2 دلیل دارد:

 

  1. معمولا خود سازمان ها علاقه مند هستند نتایج تحقیقات مثبت باشد و با پیش داوری به تحلیل می پردازند.
  2. مطالعات امکان سنجی نیاز به دانش تخصصی در این حوزه دارند و معمولا سازمان ها افراد و دانش مورد نیاز را در مجموعه خود ندارند.

اما اگر ایده ای در ذهن دارید چگونه مشاورانی می توانند با شما همکاری نمایند؟ آیا هزینه ای که بابت مطالعات امکان سنجی هزینه می کنید توجیه دارد؟ در چه مواردی باید این مطالعات را انجام داد و در چه مواردی لزومی به اجرای آن نیست؟ پاسخ همه این سوالات را با جست و جو در سایت گروه مشاوران صنایع الکترونیک رصا خواهید یافت.

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *