مونتاژ smd و نکات طراحی آن

نکات طراحی برای مونتاژ smd

در تولید مدارهای الکترونیکی کاهش هزینه های چاپ و مونتاژ بخش مهمی از برنامه ریزی تولیدکنندگان این محصولات است. در این مقاله قصد داریم نکاتی درخصوص کاهش هزینه های مونتاژ قطعات smd در مرحله ی طراحی بیان کنیم.


کاهش هزینه مونتاژ قطعات smd در مرحله طراحی

# انتخاب قطعات

انتخاب قطعات یکی از عوامل تاثیرگذار در هزینه های مونتاژ قطعات smd است.در هنگام طراحی یک برد باید به پکیج قطعاتی که انتخاب می کنید دقت کنید. اگرچه دنیای الکترونیک به سمت نانو شدن پیش می رود اما سرعت پیشرفت تکنولوژی در خط تولید سامسونگ با خط تولید یک کارگاه مونتاژ نیمه اتومات بسیار متفاوت است. پس بهتر است قبل از انتخاب قطعه با مونتاژکار خود مشورتی داشته باشید.

در چیدمان قطعات هنگام طراحی بهتر است اول قطعاتی که جایگاه مشخصی دارند را در مدار قرار دهید و سپس بقیه قطعات را جایگذاری کنید.حواستان به فاصله ی بین قطعات تا لبه ی برد نیز باشد این فاصله برای تولیدکنندگان مختلف متفاوت است.

# قطب دار کردن برد الکترونیکی

در جایگذاری قطعات دقت کنید. بهتر است برد شما دارای جهت باشد به گونه ای که قطعاتی که دارای قطب مثبت و منفی هستنددر هنگام مونتاژ قطعات smd هم جهت باشند. اگر چیدمان قطعات در دو طرف برد  انجام شده است بهتر است قطعات dip در یک سمت و قطعات smd در سمت دیگر برد قرار گیرند.

# تعداد ترک ها

هنگام تصمیم گیری در خصوص محل قرار گیری قطعات سعی کنید در حد امکان تعداد ترک ها  و مسیرهای برد خود را به حداقل برسانید. وجود تعداد بالای وایا نیز می تواند هزینه های تولید شما را افزایش داده و خطای کار شما را بالا ببرد.

# در نظر گرفتن حجم سفارشات برای مونتاژ

فاز طراحی فاز تصمیم گیری در مورد همه چیز است؛ در این مرحله شما باید پیش بینی از میزان تولید خود داشته باشید. اگر طراحی شما برای یک پروژه ی تک محصولی و سفارشی است یا تولید آن در حجم پایین انجام خواهد شد؛ احتمالا مونتاژ اتومات توجیه اقتصادی نخواهد داشت. استفاده از دستگاه اتومات برای مونتاژ، زمانی توجیه پیدا می کند که طراحی شما در تیراژ بالا تولید شود.

همچنین تعداد و تنوع قطعاتی که در طراحی خود مورد استفاده قرار داده اید در برآورد قیمت مونتاژ تاثیرگذار است. هرچه این تنوع و تعداد افزایش یابد، هزینه های مونتاژ آن چه به صورت اتومات و چه به صورت دستی  افزایش خواهد داشت.

مونتاژ smd

# قطعات BGA و QFN

بیشتر مونتاژکاران به قطعات BGA و QFN به عنوان قطعات چالش برانگیز نگاه می کنند.  این طرز فکر کاملا درست است زیرا طراحی غیر استاندارد این قطعات می تواند زمان مونتاژ یک برد ساده را چندین برابر کند.


مشکلات مونتاژ smd ناشی از طراحی

# ایستادن قطعات روی برد

عدم اتصال یک پد برای قطعات smd بخصوص خازن و مقاومت منجر به ایجاد مشکل ایستادن قطعه روی برد یا Tombstone می شود. این مشکل می تواند ناشی از هریک از پارامترهای زیر باشد؛

  • عدم تناسب سایز پد با قطعه

 

  • عدم تناسب سایز پد با ترک

 

  • نابرابری ضخامت مس لایه های مختلف در بردهای چند لایه

 

  • قرار گیری یک قطعه بزرگ در مجاورت قطعه کوچک تر

(هنگام قرارگیری بردها در کوره مادون قرمز قطعه بزرگتر حرارت بیشتری را جذب کرده و مانع ذوب خمیر قلع قطعه کوچکتر شود.)

#لیزخوردن قطعات روی پد

اتصال غیر استاندارد و کج یک قطعه روی برد منجر به ایجاد مشکل لیز خوردن قطعلا روی پد می شود که می تواند ناشی از موارد زیر باشد؛

  • یکی دیگر از مشکلات مونتاژ قرار دادن via ها بر روی پد ها است که موجب میشود قطعات از روی پدها لیز بخورند که باعث اتصال های کوچک میشوند .
  • لایه محافظ هم میتواند باعث مشکل شود . اگر لایه محافظ بیش از حد ضخیم باشد باعث می شود قلع مانع از اتصال قطعات شود و همچنین سولدر ضخیم موجب میشود که قلع به درستی در کوره مادون قرمز ذوب نشود


برای کسب اطلاع از استانداردهای مونتاژ SMD قبل از طراحی کلیک کنید


مرصا ارائه دهنده ی خدمات مونتاژ با بالاترین استانداردها

contact mersaشرکت مرصا ارائه دهنده ی خدمات طراحی و تولید انواع بردهای الکترونیکی است که با تیمی جوان و با پشتکار در تلاش برای کسب تمامیت رضایت مشتریان خود است. و در این راستا از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد. خدمات شرکت مرصا شامل طراحی انواع بردهای الکترونیکی، چاپ بردهای الکترونیکی و مونتاژ SMD و DIP انواع بردهای الکترونیکی با بالاترین سطح استانداردهای تولید است.

شما می توانید جهت کسب اطلاع از قیمت های هر بخش با همکاران واحد فنی مرصا در تماس باشید و یا از طریق ماشین حساب های آنلاین در بخش ثبت سفارش هر صفحه شرایط مختلف تولید محصول خود را بسنجید.


جهت استعلام قیمت و ثبت سفارش مونتاژ PCB کلیک کنید.