مراحل انجام پروژه الکترونیکی (پارت دوم)

مراحل انجام پروژه الکترونیکی و قابل فروش کردن ایده ی الکترونیکی (پارت دوم)

این مقاله قسمت دوم مراحل انجام پروژه الکترونیکی  صنعتی است که به توضیح سه مرحله آخر تبدیل یک ایده به یک محصول قابل عرضه به بازار می پردازد. در قسمت قبل به توضیح چهار مرحله انجام پروژه الکترونیکی شامل :

مرحله اول : انتخاب قطعات اصلی قبل ازساخت پروژه الکترونیکیcontact mersa

مرحله دوم :  طراحی شماتیک مدار

مرحله سوم : تهیه ی لیست قطعات (BOM)

مرحله چهارم : طراحی برد الکترونیکی (pcb)

در ادامه به توضیح سایر مراحل انجام پروژه الکترونیکی می پردازیم؛


مرصابرای مطالعه قسمت اول این مقاله می توانید “ساخت پروژه الکترونیکی از ایده های شما” را مطالعه فرمایید.


مرحله پنجم : سفارش نمونه اولیه pcb

  تولید نمونه اولیه یی برای انجام پروژه الکترونیکی  شما شامل دو مرحله؛

  • چاپ pcb  و
  • مونتاژ قطعات

بر روی آن می شود، که برای این کار توصیه می شود از شرکت های فعال در این حوزه همچون شرکت مرصا استفاده کنید .

البته توجه داشته باشید که ممکن است مونتاژ قطعات در این مرحله به صورت دستی صورت گیرد .

این فرایند بین یک تا دو هفته زمان می برد. برای تخمین هزینه های نمونه سازی اولیه محصول میتوانید فایل طراحی (با پسوند .pcbdoc) را به تلگرام شرکت مرصا ارسال کنید تا همکاران واحد فنی تخمینی از هزینه های تولید محصول شما داشته باشند .


 مرحله ششم : پروگرام کردن میکرو ها

در بیشتر محصولات الکترونیکی میکروکنترلر یا میکروپروسسور به عنوان هسته اصلی و مغز تصمیم گیری آن محصول بکار رفته است . همانطور که از اسم این قطعات مشخص است، میکروکنترلرها برای کنترل تولید برد الکترونیکی و میکرو پروسسور برای پردازش داده استفاده می شود .

 

میکروکنترلر درواقع همان میکرو پروسسور است با سرعت، حافظه و تعداد پین کمتر ولی امکانات جانبی بیشتری که ارتباط با دنیای بیرون را میسر می کند. میکروکنترلر نیازی به سیستم عامل ندارند (برخلاف میکرو پروسسر ها که  نیازمند سیستم عامل هستند) و این کاربری آن ها را بسیار ساده می کند.

برای مثال اردونیو یک میکروکنترلر پیشرفته است درحالی که Raspberry Pi یک میکرو پروسسور بسیار قوی بر مبنا سیستم عامل است .

زمانی که در انجام پروژه الکترونیکی صنعتی شما از میکروکنترلر و یا میکرو پروسسور استفاده شده باشد نیاز به پروگرام کردن آن ها نیز ایجاد می شود این برنامه اکثرا با زبان رایج “C” نوشته می شود.


مرحله هفتم : تست و عیب یابی پروژه الکترونیکی

انجام پروژه الکترونیکیدر اولین نمونه هر محصولی مسلما نمونه آماده و مورد پسند بازار نیست و نیازمند عیب یابی و تولید مجدد است. بنابراین خود را برای روبه رو شدن با مشکلات جدید آماده کنید.

این مرحله یک گام چالش بر انگیز است و تخمین زمان و هزینه مورد نیاز آن کمی دشوار است هر مشکلی که پیش می آید مطمئنا برای شما غیر منتظره خواهد بود. بنابراین یافتن مشکلات نیازمند گذر زمان است و باید قدرت یافتن بهترین راه حل برای برطرف کردن آن ها را داشته باشید.

در نظر بگیرید حتی به روزترین شرکت های طراحی الکترونیک نیز در زمان ارائه یک محصول جدید این مشکلات را پیش روی خواهند داشت.


نتیجه گیری :

ساخت پروژه الکترونیکی و دانشجویی

اگر محصول مورد نظر شما یک پروژه الکترونیکی صنعتی است بی شک دارای پیچیدگی های زیادی خواهد بود که این به معنای افزایش هزینه ، زمان و ریسک کار شما خواهد بود. برای کاهش  ریسک تولید محصول خود توصیه ما انتخاب  یک شرکت طراح الکترونیک  بعنوان مجری پروژه شما است. مسلما تجربه عامل بسیار اثرگذاری در کاهش هزینه ها ، زمان و ریسک پروژه شما خواهد بود . واحد طراحی شرکت مرصا می تواند شما را در انجام پروژه های الکترونیکی همراهی کند. باما تماس بگیرید.


 

مقالات مرتبط:

آشنایی با اجزای سیستم اعلان حریق...  پس از آشنایی با انواع سیستم های اعلام حریق لازم دانستیم به معرفی اجزای سیستم اعلان حریق پرداخته و توضیح مختصری در خصوص ...
طراحی برد الکترونیکی مرصا طراحی و تولید انواع بردهای الکترونیکی: شرکت مرصا به عنوان یکی از شرکت های فعال در حوزه طراحی برد الکترونیکی و خدمات تول...
طراحی برد لوازم خانگی امروزه استفاده از لوازم الکترونیکی بخش مهمی از روال عادی زندگی انسان ها شده است. این روال از استفاده دائمی شما از تلفن...
طراحی و ساخت آینه هوشمند و ردیاب خودرو... ساخت آینه هوشمند و ردیاب خودرو با دوربین دنده عقب آینه هوشمند و ردیاب خودرو امکانات جالبی را برای خودرو شما فراهم می کن...
انواع سیستم های اعلام حریق اماکن... این مقاله شامل توضیحاتی درخصوص اجزای اصلی و انواع سیستم های اعلام حریق اماکن عمومی و منازل است. این مقاله به منظور درن...
نکات مهم طراحی برای یک شرکت مونتاژ SMD...  هشت نکته ای که یک طراح قبل از ارسال برد به شرکت مونتاژ SMD باید رعایت کند؛ هر طراح و یا شرکت مونتاژ برد SMD در طی پروس...