هر آنچه لازم است پیش از راه اندازی کارگاه تولید محصولات الکترونیک بدانید!

آیا به فکر شروع کسب و کاری در زمینه الکترونیک هستید؟ در این مقاله به شرح هر آنچه که برای راه اندازی کارگاه الکترونیک به آن نیاز دارید می پردازیم:


اقدامات لازم جهت ایجاد طرح کسب و کار و راه اندازی کارگاه الکترونیک

شما قبل از هر چیز برای راه اندازی کارگاه الکترونیک خود نیاز به یک چهارچوب کلی و چشم انداز استراتژیک دارید تا قادر باشید از امکان پذیری طرح و  و وجود بازار آن اطمینان حاصل کنید.

به این منظور ابتدا بایستی بازار هدف خود  را شناسایی کنید سپس با تمرکز بر روی آن بازار ، پیش بینی واقع بینانه ای از فروش محصول خود داشته باشید.


ارزیابی رقبا

قبل از راه اندازی کارگاه الکترونیک در یک منطقه بایستی جایگاه خود را در گستره رقابت مشخص سازید. اگر رقابت زیادی در آن منطقه وجود دارد بهتر است کسب و کار خود را در منطقه ای با رقابت کمتر آغاز کنید.


کسب اطلاعات از فعالان در صنعت مورد نظر

اگر به طور جدی به دنبال راه اندازی یک کارگاه الکترونیک هستید، ضروری است که ابتدا با افرادی که در این زمینه فعالیت دارند گفتگویی داشته باشید و به نظرسنجی های الکترونیکی و ایمیلی اکتفا نکنید.

احتمالا رقبای محلی به دلیل حس رقابت  بالایی که با شما دارند و به دلیل از دست ندادن مشتریان خود،  اطلاعات چندانی در اختیار شما قرار نمی دهند. به همین دلیل بهتر است به دنبال کسب اطلاعات از افرادی خارج از محدوده خود و در نقاط دیگر کشور باشید.

راه اندازی کارگاه الکترونیک -


بررسی شرایط  ورود به صنعت و واردات

از آنجایی که شرایط استارت آپ ها برای جذب سرمایه گذار و ورود به صنعت ریسک های فراوانی به همراه دارد باید مطالعات امکان سنجی به منظور بررسی شرایط ورود به صنعت و راه اندازی کارگاه الکترونیک به دقت انجام گیرد.

مهم ترین مسئله ای که در صنعت امروز کشور تولید کالاهای الکترونیکی را در معرض ریسک قرار می دهد نمونه های وارداتی می باشد. به این منظور قبل از هرگونه تصمیم به تولید،  بایستی قیمت عمده محصول خارجی به همراه هزینه های حمل و ترخیص مورد بررسی قرار گیرند. سپس مقایسه ای بین تخمین خود از هزینه تولید  و  هزینه نمونه وارداتی صورت دهید تا از توجیه پذیری اقتصادی محصول مورد نظر اطمینان یابید.

 

نکته مهم: هزینه تولید محصول خود را با قیمت محصول در بازار مقایسه نکنید. زیرا این قیمت با احتساب سود خرده فروش، عمده فروش و … محاسبه شده است و هزینه تولید آن هزینه ای به مراتب کمتر بوده است.


بررسی زمان مناسب ورود به بازار

دو ریسک در عرضه محصول در زمان نامناسب به بازار وجود دارد، بنابراین لازم است نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

  • اگر قصد عرضه محصولی جدید و با تکنولوژی پیشرفته به بازار را دارید اندکی تامل کنید. قبل از هرگونه اقدام، از وجود مشتری و بازار برای محصول خود اطمینان پیدا کنید. ممکن است محصول شما علی رغم ویژ گی های متمایزی که دارد احساس نیاز در مشتری به وجود نیاورد این سبب می شود  تبلیغات گسترده  و زمان و هزینه زیادی  برای معرفی محصولتان به بازار مورد نیاز باشد . زمان مورد نیاز برای معرفی محصول، دوره بازگشت سرمایه را طولانی ساخته و در صورت عدم وجود منابع مالی کافی، شما را به سمت ورشکستگی سوق خواهد داد.
  • اگر قصد عرضه محصولی را دارید که تقاضای زیادی برای آن وجود دارد دقت کنید که ممکن است افراد زیادی مانند شما به فکر ورود به این بازار باشند و پس از زمان اندکی آنچه که در بازار شاهد آن خواهیم بود مازاد عرضه محصول و عدم وجود تقاضاست.

بنابراین شناسایی زمان مناسب برای ورود به بازار از اهمیت زیادی برخوردار می باشد ، طرح های فراوانی وجود داشته اند که علی رغم داشتن ایده ای بسیار خوب، به دلیل ورود در زمان نامناسب با شکست روبرو شده اند.


نکات فنی

    انتخاب صحیح قطعات

اولین گام در طراحی فنی محصول انتخاب قطعاتی از قبیل کانکتورها، نمایشگرها، سنسورها و …. مطابق با عملکرد، کیفیت و قیمتی می باشد که بازار کشش و تمایل استفاده از آن را داشته باشد و قابل رقابت با نمونه های وارداتی باشد.


طراحی نمونه اولیه و محاسبه هزینه تولید

  • طراحی نمونه اولیه شامل موارد زیر می باشد:
  • طراحی شماتیک و نحوه جانمایی قطعات
  • تهیه لیست دقیقی از قطعات مورد نیاز(BOM)
  • طراحی PCB
  • دیباگ کردن و رفع اشکالات احتمالی برای ورود به بازار
  • تخمینی از هزینه تولید بر اساس نمونه اولیه

نحوه تامین قاب پلاستیکی

اگرچه پیچیده ترین قسمت کار، طراحی الکترونیکی محصول می باشد اما قاب پلاستیکی نیز سهم به سزایی در هزینه های محصول دارد به همین دلیل باید مورد توجه قرار گیرد.

اگر قصد تولید محصول در تیراژ پایین را دارید توصیه می شود از قاب های آماده موجود در بازار یا قاب های وارداتی استفاده کنید چرا که هزینه تولید قالب تزریق پلاستیک بالاست. بنابراین قبل از طراحی محصول از وجود قاب با ابعاد مناسب برای محصول خود اطمینان پیدا کنید.


برون سپاری تولیدقیمت تولید pcb

یکی از بزرگترین مشکلاتی  که کار گاه های الکترونیکی  کوچک با آن مواجه اند تهیه قطعات و اجزا با کمترین هزینه می باشد. از آنجایی که تامین کنندگان برای مبالغ بالای خرید یا شرکت های به نام فعال در صنعت تخفیفات قابل توجهی در نظر می گیرند. بنابراین یکی از راه های کاهش هزینه و کسب مزیت رقابتی، برون سپاری بخشی از تولید به دیگر شرکت هاست.


تماس با مااگر قصد راه اندازی  یک کارگاه الکترونیکی را دارید برای برآورد هزینه های تولید و اطمینان از وجود بازار برای محصول خود، همکاران ما در بخش امکان سنجی و تولید شما را راهنمایی خواهند کرد.

contact mersa


مقالات مرتبط:

روش های پیش بینی فروش محصولات جدید... این اظهار نظر که مرحله پیش بینی فروش، پیچیده ترین، مشکل ترین و در عین حال مهمترین بخش هر مطالعه بازار را تشکیل می دهد اد...
اهمیت پیش بینی فروش  پیش بینی فروش چیست؟ پیش بینی فروش فرآیند پیش بینی عملکرد آینده بر اساس اطلاعات در دسترس از عملکرد گذشته است. اختصاص مق...
چگونه فروش محصول خود را پیش از تولید پیش بینی کنیم... پیش‌بینی فروش و ایجاد یک برنامه فروش مشخص می تواند به شما برای مواجه با مشکلات پیش بینی نشده نیروی کار،  مدیریت تولید و ...
0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *