نکات مهم طراحی برای یک شرکت مونتاژ SMD

, ,

 هشت نکته ای که یک طراح قبل از ارسال برد به شرکت مونتاژ SMD باید رعایت کند؛

هر طراح و یا شرکت مونتاژ برد SMD در طی پروسه کاری خود مسلما با نمونه هایی برخورد می کند که در مراحل قبل از رسیدن به تولید انبوه قرار دارند، ما در این مقاله به بیان نکاتی در خصوص تولید انبوه و مونتاژ بردهای الکترونیکی می پردازیم که باید قبل از ورود به مرحله تولید در طراحی نمونه اولیه مورد توجه قرار گیرد.


1_توجه به محدودیت های ابعادی برد الکترونیکی (مثلا قاب پلاستیکی خاص و….) قبل از شروع طراحی

مرصاتوجه کنید که کدام یک برای شما مهمتر است : هزینه ، ابعاد یا زمان تولید ؟؟؟

هرچه ابعاد برد بزرگ تر باشد، چیدمان قطعات راحت تر است؛ در نتیجه طراحی و ساخت برد الکترونیکی در زمان کمتری انجام می شود، اما هزینه بالاتری برای تولید باید بپردازید. کاهش ابعاد هزینه ی تولید را کاهش می دهد؛ اما باید بدانید در صورت افزایش تعداد لایه ها استعلام قیمت تولید pcb افزایش می یابد.


شرکت مونتاژ SMD , دیپ

2_تاثیرسایز قطعات در هزینه های تولید

 قطعاتی مثل مقاومت و خازن با پکیج 1206 و 0805 برای مونتاژ کردن مناسب تر است تا پکیج های کوچکتر؛ البته ما در شرکت مونتاژ SMD مرصا  پکیج های کوچکتری مثل 0603 را هم مونتاژ می کنیم . اما بسیاری از تولید کنندگان امکان مونتاژ این نوع پکیج را ندارند.برای قطعاتی مثل ترانزیستورها پکیج sot23 مطلوب تر و در آیسی ها پکیج (sop14-16-18)  برای مونتاژ مطلوب تر است. برای قطعاتی همچون کانکتورها هم برای مونتاژ اتومات حداکثر طول قطعه باید 5mm باشد.


3_ قطعات BGA  وQFN 

امروزه استفاده از قطعاتی با پکیج هایی همچون BGA  و QFN  بین طراحان الکترونیک به شدت رواج پیدا کرده است . اما نکته قابل توجه در مونتاژ این نوع قطعات عدم امکان مونتاژ آن با دستگاه های متداول تولید کنندگان است . در نتیجه به جای استفاده از این نوع قطعات به دنبال جایگزین آنها باشید.


4_ عدم استفاده از قطعات کمیاب

قبل از انجام طراحی، موجود بودن قطعات مورد استفاده در پروژه را، در بازار بررسی کنید. این بررسی باید شامل تماس با فروشنده و اطمینان از موجود بودن در تعداد بالا قطعه باشد. تا پس از اتمام طراحی و در زمان تولید به عدم موجودی قطعه در بازار برنخورید. این مشکلی است که بسیاری از طراحان در هنگام تولید با آن مواجه می شوند و گاهی ناچار به تغییر طراحی خود می شوند.


5_ توجه به چیدمان قطعات و تاثیر آن در تابش کوره هنگام مونتاژ

شرکت مونتاژ SMD

قرار گیری  قطعات بسیار بزرگ در کنار قطعات کوچک مشکلاتی را هنگام مونتاژ به همراه می آورد. بردها پس از قطعه گذاری باید وارد کوره شوند(مراحل مونتاژ برد الکترونیکی) در صورت چیدمان نادرست قطعات، قطعات بزرگ در کوره همچون هیت سینک عمل کرده و مانع رسیدن حرارت کافی برای آب کردن قلع به قطعات کوچکتر می شوند، که این باعث مونتاژ ناقص قطعات بر روی برد می شود.(در تصویر بالا چند نمونه از چیدمان  قطعات نشان داده شده است.)

 


نکته دیگر استاندارد بودن پد قطعات SMD مورد استفاده در طراحی و ساخت برد الکترونیکی است، پدهایی که بزرگتر یا کوچکتر از اندازه واقعی قطعه باشند منجربه لغزیدن یا جداشدن قطعه از برد می شوند.


6_دقیق بودن راهنمای قطعات در فایل طراحی

مطمئن شوید راهنمای قطعات به درستی در طراحی شما لحاظ شده است و هیچ ابهامی در جهت پلاریته قطعات شما وجود ندارد. بخصوص در LED ها  بسیاری از تولید کنندگان در مشخص کردن پلاریته بین آند و کاتد روش های متفاوتی دارند.

برای خازن ها هم این اتفاق شایع است. در بعضی از انواع در بخش پلاریته مثبت خازن علامت گذاری شده (مثل خازن های تانتانیوم) و در بعضی دیگر پلاریته منفی دارای علامت است. در طراحی به تمامی این علائم توجه کنید که در پروسه مونتاژ به مشکلی برنخورید.


شرکت مونتاژ SMD چک لیست قطعات.png7_ بررسی لیست قطعات توسط شرکت مونتاژ SMD قبل از آغاز پروسه تولید

از جدید بودن ورژن قطعاتی که خریداری می کنید، اطمینان حاصل کنید. لیست قطعات (BOM) را مجدد چک کنید؛ بعضی از قطعات دارای تاریخ انقضا می باشند.بسیاری از قطعات با اینکه گذشت تاریخ منجربه معیوب شدنشان نمی شود، اما پلاستیک روی رول ها خاصیت چسبندگی خود را از دست می دهند و ریزش قطعات هنگام شمارش و قرار دادن در دستگاه افزایش می یابد.

 


8_دسته بندی مجزا قطعات (در صورت تنوع برد های الکترونیکی)

اگر قصد تولید چند مدل PCB در یک مرحله را دارید دقت کنید راهنمای مونتاژ و قطعات هر مدل به صورت جداگانه بسته بندی شده باشد. مونتاژکاران تنها وظیفه مونتاژ قطعات بر روی برد را دارند، بررسی قطعات با آن همه تنوع برای آنها کار زمانبری است. بررسی مجدد و بسته بندی مجزا شما باعث صرفه جویی زیادی در زمان تولید برد الکترونیکی شما می شود.


مونتاژ شرکت مرصا :

شرکت مرصا در زمینه های  مختلف برق و الکترونیک از جمله : مونتاژ smd و dip ، تولید انواع مدارهای چاپی و طراحی بردهای الکترونیکی و غیره فعالیت دارد . شرکت مرصا سعی دارد خدمات خود را در بهترین کیفیت و در کوتاه ترین زمان به مشتریان خود تحویل دهد هدف ما جلب رضایت مشتریان است شما میتوانید به صورت انلاین سفارش مونتاژ خود را ثبت کنید .