مونتاژ pcb مرصا(پرسش و پاسخ)

سئوالات مشتریان مرصا در مورد شرایط مونتاژ PCB

این مقاله شامل بخشی از پرتکرارترین سئوالات مشتریان ماست که درخصوص مونتاژ pcb از همکاران واحد بازرگانی می پرسند. در راستای تسهیل ارتباط مشتریان با مرصا بعضی از پرتکرارترین سئوالات و پاسخ هر سوال در ادامه بیان شده است.


پرسش؛

چه اطلاعاتی لازم است برای ما ارسال کنید تا قیمت دقیق را به شما اعلام کنیم ؟

پاسخ؛ 

شرکت مرصا  برای ثبت سفارش مونتاژ pcb مشتریان خود به اطلاعات زیر نیازمند است:

 • لیست قطعات(BOM): این لیست که می تواند لیست اکسل خروجی نرم افزار طراحی شما باشد شامل اطلاعاتی ازجمله؛ نام قطعات، پکیج قطعات، تعداد هر قطعه در برد، تعداد پایه ها، توضیحات قطعات و…. است.
 • فایل طراحی با پسوند pcbdoc.: برای محاسبه ی دقیق قیمت مونتاژ pcb نیاز به فایل طراحی برد است. علاوه بر محاسبه ی قیمت پروسه ی تنظیم دستگاه مونتاژ نیز به کمک دستگاه قابل انجام می باشد.
 • تصویری واضح از نمونه برد مونتاژ شده به گونه ای که جهت قرارگیری تمامی قطعات و فاصله ی از سطح برد قطعات در عکس مشخص باشد.
 • در صورت امکان ارسال نمونه برد مونتاژ شده.

جهت آشنایی بیشتر درخصوص مراحل مونتاژ برد کلیک کنید.


پرسش؛

چه قطعاتی مناسب مونتاژ اتومات هستند؟

پاسخ؛ 

 • یکی از مهمترین عوامل امکان پذیر شدن مونتاژ اتومات بردهای الکترونیکی نوع قطعاتی است که برای برد خریداری می کنیم. برای مونتاژ pcb بصورت اتومات باید از قطعات استاندارد با بسته بندی های استاندارد استفاده شود. فیدرهای ربات مونتاژ تنها قابلیت نگهداری قطعات با بسته بندی استاندارد همچول رول، سینی، تیوب و … دارد. قطعاتی که به صورت فله تهیه شده باشند قابلیت بکارگیری در دستگاه مونتاژ را ندارند.

پرسش؛

مراحل کار برای آغاز مونتاژ pcb مرصا چیست؟

پاسخ؛ 

مونتاژ pcbما نیاز به اطلاعات دقیقی از برد شما داریم که با ارسال فایل pcbdoc این اطلاعات در اختیار ما قرار می گیرد.

ما میتوانیم با بررسی دقیق پارامترهای موردنیاز مونتاژ، قیمت دقیق و زمان تحویل بردهای شما را اعلام کنیم. پس از تایید شما سفارش تان در برنامه ی خط مونتاژ pcb مرصا قرار خواهد گرفت.


پرسش؛

قیمت های ماشین حساب آنلاین تا چه حد قابل اطمینان و به روز است؟

پاسخ؛ 

 • مرصا برای تسهیل امور مشتریان در محاسبه قیمت مونتاژ از ماشین حساب آنلاین استفاده می کند تا مشتریان بتوانند در شرایط مختلف برآوردی از قیمت مونتاژ pcb خود داشته باشند.
 • متاسفانه نوسانات قیمت ارز منجر به کاهش دقت ماشین حساب های مرصا شده است. و ما همواره به مشتریان خود توصیه می کنیم تا جهت کسب اطلاع دقیق از قیمت مونتاژ برد با همکاران واحد تولید ما در تماس باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مراحل مونتاژ اتومات مرصا کلیک کنید


پرسش؛

دلیل اصرار همکارن مرصا برای ارسال فایل طراحی(pcbdoc.) چیست؟

پاسخ؛ 

 • محاسبه ی قیمت مونتاژ تنها به تعداد قطعات بستگی ندارد و عوامل مختلفی می تواند در قیمت مونتاژ pcb تاثیرگذار باشد. در فایل pcbdoc تعداد قطعات smd و  dip به طور دقیق مشخص میشود .
 •  در فایل pcbdoc ضخامت مس مشخص میشود که مقدار مس مصرف شده بر روی محاسبه قیمت تاثیرگزار است .
 • ضخامت استنسیل هم برای مصرف خمیر قلع موثر است که در این  فایل برای ما کاملا مشخص میشود و راحت تر میتوانیم قیمت دقیق تری را اعلام کنیم .

پرسش؛

چرا باید مقدار قطعات بیشتر از مقدار مورد نیاز باشد؟

پاسخ؛ 

 • با توجه به ریزش قطعات در هنگام قرارگیری رول یا تیوب در دستگاه pick & place همواره به مشتریان توصیه می شود قطعات را به تعداد 50-60 عدد بیشتر از مقدار موردنیاز تهیه کنند تا در انتهای کار تمامی بردها کامل مونتاژ شوند. برای قطعات گران قیمت همچون آیسی ها یا ماژول های خاص تنها یک یا دوعدد بیشتر از تعداد موردنیاز خریداری نمایید.
 • ما موظف هستیم تمامی قطعات مازاد مونتاژ را به مشتری مرجوع نماییم.

پرسش؛

آیا شرکت مرصا کار تامین قطعات را نیز برعهده می گیرد؟

پاسخ؛ 

اگر در برد شما از قطعات خاص و کمیاب استفاده شده که تهیه ی آن از بازار ایران مشکل است. ما می توانیم با کمک تامین کننده های خارجی خود واردات این قطعات را انجام دهیم. در ابتدا به کمک تامین کنندگان خود قطعه مورد نیاز را پیدا کرده و سپس چند نمونه از آن را برایتان وارد می کنیم و پس از تست و اطمینان از عملکر قطعه اقدام به واردات آن در تعداد مورد نیاز شما می کینم.


پرسش؛

چنانچه قطعات ارسالی اشتباه بوده و یا به تعداد کمتر تهیه شده باشد، شرکت مرصا چه می کند؟

پاسخ؛ مونتاژ pcb

ما قبل از آغاز کار مونتاژ، تمام بررسی های لازم و موارد موردنیاز مونتاژ pcb را چک می کنیم. بررسی قطعات با توجه به لیست BOM  انجام شده و در صورت کسری قطعات یا اشتباه در قطعات ارسالی؛ موضوع را فورا به شما اطلاع خواهیم داد.


پرسش؛

زمان تحویل سفارشات مشتریان مرصا چقدر است؟

پاسخ؛ 

پروسه ی مونتاژ pcb با توجه به تعداد و نوع برد می تواند در زمان بندی های متفاوتی انجام شود. اما به طور کلی این پروسه شامل بررسی اولیه، عملیات مونتاژ و کنترل کیفی نهایی است. که به جرات می توان گفت که 70% زمان مونتاژ شامل بررسی و کنترل کیفی می شود.


پرسش؛

نحوه ی ارسال سفارشات به چه صورت انجام می شود؟

پاسخ؛ 

پس از تکمیل فرآیند مونتاژ و کنترل کیفی تمامی بردها بسته بندی شده و با توجه به خواست مشتری توسط شرکت های حمل و نقلی همچون pde، تیپاکس، باربری و … برای مشتریان مرصا ارسال خواهد شد.

 • توجه؛ چنانچه مبلغ سفارش شما بیش از 10 میلیون تومان باشد هزینه ی ارسال سفارش شما رایگان انجام خواهد بود.

شرکت مرصا ارائه دهنده خدمات مونتاژ pcb :

مونتاژ pcb /

شرکت دانش بنیان مرصا فعالیت خود را در حوزه برق و الکترونیک در مرکز رشد فناوری دانشگاه فردوسی آغاز کرد. تیم جوان و با پشتکار مرصا متشکل از مهندسین جوان این مرز و بوم است که کسب اعتماد و رضایت مشتری را سرلوحه ی کارهای خود قرار داده و در راه رسیدن به این هدف از هیچ تلاشی دریغ نخواهند کرد.

ما می توانیم صفر تا صد پروژه های شما را برعهده بگیریم از طراحی برد الکترونیکی گرفته تا چاپ و مونتاژ بردهای شما. هر ایده ای که در ذهن خود دارید میتوانید با متخصصان ما در میان بگذارید و آنرا تبدیل به یک محصول آماده ی فروش نمایید.


جهت ثبت سفارش مونتاژ pcb در شرکت مرصا کلیک کنید.