سفارش طراحی و تولید PCB مرصا

سفارش طراحی و تولید PCB مرصا

تولید PCB

تاریخچه تولید PCB

امروزه با پیشرفت الکترونیک روند سفارش طراحی و تولید PCB (بردهای الکترونیکی) و استفاده از آن در بسیاری از وسایل خانگی و صنعتی به شدت افزایش یافته است. اما تاریخ تکامل بردهای الکترونیکی مربوط به زمان های بسیار دور نیست و استفاده تجاری از آن به دهه 1950 میلادی برمی گردد.

برد های الکترونیکی یا PCB در ابتدا (سال 1850) شامل اتصالات الکتریکی بود که در آن از میله های فلزی که روی یک پایه چوبی (غیر رسانا) قرار می گرفتند، برای متصل کردن قطعات الکترویکی استفاده می شد. با گذشت زمان سیم های فلزی جایگزین میله ها شدند و به جای پایه های چوبی از پایه ها فلزی استفاده شد. پیشرفت در زمینه ی بهبود فتورزیست ها و فرآیند آبکاری فلزات و آبکاری سطوح غیر فلزی منجر به پیشرفت صنعت بردهای لکترونیکی یا همان pcb شد.

سفارش طراحی PCB

در گذشته برای برای ساخت تجهیزات برقی به جای استفاده از بردهای الکترونیکی (PCB) روش اتصال مستقیم قطعات به یکدیگر به کار گرفته می شد که منجر به بروز اشکالات متعددی در محصولات نهایی می شد. نمونه ای از مشکلات این مدل از کار شامل؛

    • به دلیل عدم تکرار مونتاژ، هر محصول مونتاژ شده با سایر محصولات متفاوت بود.
    • بازبینی و تعمیر محصولات دچار مشکل بود و برای یافتن قطعه ی معیوب تمامی سیم ها و اتصالات آن نیز باید به دقت و هم زمان کنترل می شد.
    • بدلیل نداشتن نقشه ی چیدمان قطعات(شماتیک برد) راهنمایی برای اتصال درست قطعات وجود نداشت.
    • این گونه بردها در برابر ارتشاعات و ضربه دارای مقاومت پایینی بودند و کوچکترین تکانی باعث جابجایی قطعات از جای خود می شد.
    • تولید با این روش برای تیراژ بالا ممکن نبود.

PCB چیست ؟

PCB مخفف کلمه ی printed circuit board است که برد مدار چاپی یا برد الکترونیکی ترجمه هایی است که امروزه متداول شده است. امروزه بردهای الکترونیکی (PCB) در بیشتر لوازم اطراف ما وجود دارند و مورد استفاده قرار می گیرند. تولید بردهای الکترونیکی امروزه به گونه ای انجام می شود که منجر به افزایش عملکرد و کاهش میزان خطا و نویز در آنها شود. ساختار بردهای الکترونیکی(PCB) از یک صفحه غیر رسانا از جنس مس تشکیل شده که  این صفحه مسی همانند سیم های فلزی عمل کرده و باعث ایجاد ارتباط  بین قطعاتمدار می شود.

انواع بردهای الکترونیکی (PCB)

تنوع بردهای الکترونیکی را می توان در؛ تنوع جنس، تنوع سایز، تنوع کیفیت، تنوع تکنولوژی تولید و بیشترین تفاوتی که امروزه کاربری زیادی هم دارد تنوع در تعداد لایه های هر pcb است.

برای آشنایی بیشتر با تنوع در تعداد لایه های PCB  به توضیح آن می پردازیم؛

1.تک لایه : در این نوع فقط یک طرف pcb از صفحه نازک مسی تشکیل شده و قطعات یک سمت برد جایگذاری می شوند و معمولا برای مدارهای الکترونیکی ساده بکار می روند.

2.دو لایه : PCB دو لایه از یک ورق عایق تشکیل شده که دو طرف آن با لایه های مسی پوشیده شده است. در بردهای پیچیده تر که تعداد قطعات زیاد است و نمی توان تمام ترک ها را از یک طرف رد کرد از برد دو لایه استفاده می شود.

3. چند لایه :در بردهای مخابراتی و نظامی و تمامی بردهایی که از حساسیت و پیچیدگی بالایی برخوردارند از pcb های چندلایه استفاده می شود. این نوع pcb دارای چند لایه مس است که بین هرکدام از صفحات مسی لایه های عایق قرار گرقته اند. بعضی از لایه ها برای افزایش استقامت برد مورد استفاده قرار می گیرند. جهت کسب اطلاع بیشتر در زمینه تولید بردهای چندلایه کلیک کنید.

تفاوت های بردهای یک لایه و چندلایه؛

بردهای یک لایه از نظر قیمت به صرفه تر هستند و قیمت آنها تقریبا نصف بردهای دولایه در می آید. اما در مواردی که محدودیت فضا برای برد وجود دارد (مثلا باید در قاب خاصی قرار بگیرد) با طراحی برد مدارچاپی به صورت دولایه می توان اندازه آن را حتی تا نصف ابعاد یک لایه کاهش داد.

طراحی PCB در ALTIUM

برای تولید pcb قبل از ثبت سفارش ساخت برد الکترونیکی نیازمند داشتن فایل طراحی آن هستید. برای طراحی مدارچاپی نیازمند نرم افزاری هستید که در آن طراحی مدار خود را اجرا کنید در ادامه به توضیح مختصری از مراحل طراحی با استفاده از نرم افزار ALTIUM می پردازیم:

شماتیک برد

قبل از شروع سفارش طراحی pcb باید یک نمودار شماتیک دقیق از بردتان داشته باشید. به این منظور با استفاده از نرم افزار ALTIUM و تعریف پروژه جدید به رسم شماتیک مدار می پردازیم. در این مرحله با استفاده از کتابخانه ی ALTIUM ، قطعات مورد استفاده در بردتان را انتخاب کرده و سپس پایه ها را به هم متصل می کنیم.

طراحی در نرم افزار

بعد از تکمیل شماتیک مدار به طراحی مسیرهای مسی برد می پردازیم و شکل نهایی برد را ترسیم میکنیم.  پس از تکمیل طراحی می توانید وارد مرحله تولید PCB شوید.

سفارش طراحی و تولید PCB شرکت مرصا

contact mersa

طراحی و تولید PCB با کیفیت بالا و قیمت مناسب از اهداف کاری شرکت مرصا است که سعی داریم در کوتاه ترین زمان ممکن، خدمات خود را به سراسر کشور ارائه دهیم. ما در مرصا تلاش می کنیم سفارش طراحی و تولید PCB مشتریان با کیفیت بالا تولید شده و در قبال محصولات مشتریان خود را مسئول می دانیم. برای ثبت سفارش طراحی و تولید PCB (بردهای الکترونیکی) خود با کارشناس های فنی مرصا تماس بگیرید.

مقالات مرتبط:

سفارش PCB آلومینیومی | برد لامپ LED... مرصا الکترونیک، تولید کننده انواع فبر مدار چاپی قادر است سفارش PCB آلومینیومی صنایع روشنایی را با کمترین هزینه تولید کند...
4 دلیل برون سپاری تولید به شرکت های چاپ و مونتاژ P... اگر به فکر برون سپاری چاپ و مونتاژ PCB هستید، احتمالا میخواهید زمانی را خالی کنید تا با تمرکز بیشتر بر روی طراحی، بازاری...
تولید PCB |مرحله3 – آبکاری برد متالیزه... آبکاری سومین مرحله از تولید PCB ، آبکاری است. در برد های چند لایه حتما باید یک مرتبه آبکاری صورت گیرد. سوراخ لایه های م...
نکات کاربردی هنگام سفارش PCB لازم است پیش از سفارش PCB با برخی اصطلاحات و استاندارد های تولید آن آشنا باشید، در ادامه به توضیح انواع جنس برد و مشخصات...
ساخت PCB چند لایه مراحل ساخت PCB چند لایه: در این مقاله با روش ساخت PCB چند لایه و خط تولید و دستگاه ساخت PCB آشنا می شوید. احتمالا تا به...
شرایط ویژه چاپ PCB در شیراز  چاپ PCB در شیراز - ارسال رایگان شرکت مرصا با افتخار اعلام می دارد از تابستان سال 1397 طرح های ویژه سفارشات شهرستان را ...