مونتاژ قطعات smd

چه تفاوتی بین تکنولوژی SMD و SMT وجود دارد؟

به عنوان یک تکنیسین فعال در حوزه برق و الکترونیک ممکن است بارها اصطلاح SMD و SMT به گوشتان خورده باشد. چه بسا تا به امروز فکر می کردید که این دو کلمه هم معنا هستند. در حالیکه این طور نیست. این مقاله به تفاوت بین تکنولوژی SMT و SMD می پردازد. اصطلاح Surface Mount Technology) SMT) به معنای تکنولوژی مونتاژ قطعات smd بر روی برد مدار چاپی است.


آشنایی با تکنولوژی مونتاژ قطعات smd یا SMT

مونتاژ قطعات smd

#مرحله اول؛ بردها رو روی صفحه ی استنسیل پرینتر قرار می دهیم. سپس استنسیلی که قبلا مخصوص برد طراحی و تولید شده است را روی سطح برد قرار می دهیم. حالا با استفاده از کاردک مخصوص مونتاژ خمیر قلع را بر روی استنسیل می کشیم.

#مرحله دوم؛ پس از اینکه کشیدن خمیر قلع بر روی همه ی بردها انجام شد، قطعات روی بردها چیده می شوند. در این حالت خمیر قلع همانند چسب عمل کرده که قطعات هنگام مونتاژ قطعات smd جا به جا نشوند .

#مرحله سوم؛ بعد از تکمیل پروسه ی قطعه گزاری روی بردها؛ باید خمیر قلع ذوب شود تا اتصال قطعات به برد دائمی و جدانشدنی شوند. برای ذوب کردن خمیر قلع بردها را در کوره مادون قرمز قرار می دهیم.

#مرحله چهارم؛ پس از خروج قطعات از کوره، تست AOI روی بردها انجام شده تا از صحت اتصال قطعات به بردها اطلاع پیدا کنیم.


تکنولوژی SMT و مزایای آن

از دهه 1980 تکنولوژی SMT به طور چشمگیری در بازار الکترونیک گسترش یافته است. تولیدکنندگان این بازار برای تولید انبوه محصولاتشان با استفاده از این تکنولوژی توانسته اند سرعت تولید محصولاتشان را چندین برابر افزایش دهند.

این تکنولوژی دارای مزایای متعددی است که از آن جمله می توان به افزایش کیفیت مونتاژ و کاهش هزینه های مربوط به مونتاژ بردهای الکترونیکی اشاره کرد. محبوبیت تکنولوژی SMT به دلیل ارائه ی نسل جدیدی از فناوری مونتاژ قطعات smd است. این فناوری در زمینه های متفاوتی همچون؛ پزشکی، صنعتی، بردهای لوازم خانگی و … کاربری دارد.


آشنایی با فرآیند SMD

اصطلاح SMD یا همان (Surface Mount Devices) به دستگاه مونتاژ قطعات smd گفته می شود. در ابتدا مونتاژ قطعات smd به صورت دستی انجام می شد. با ساخت نمونه های اولیه ی دستگاه pick & place که تنها توانایی مونتاژ قطعات ساده تر را داشتند و قطعات پیچیده تر یا کوچکتر به صورت دستی مونتاژ می شدند؛ این تکنولوژی به سمت مکانیزه شدن حرکت کرد.

کمی بعد و با پیشرفت تکنولوژی، ربات های پیشرفته تری ساخته شدند که توانایی مونتاژ انواع قطعات smd از ساده ترین نوع آنها همچون مقاومت و خازن های SMD تا پیچیده ترین نوع آنها همچون IC های چندصد پایه را داشتند.


شرکت مرصا ارائه دهنده ی خدمات مونتاژ قطعات smd و dip

شرکت مرصا به عنوان یک شرکت دانش بنیان فعال در حوزه ی برق و الکترونیک و با دارا بودن تیمی جوان و با پشتکار، ارائه دهنده ی کلیه ی خدمات طراحی و تولید بردهای الکترونیکی  است. این شرکت با تکیه بر دانش نیروهای خود توانسته اعتماد بسیاری از تولیدکنندگان حوزه ی برق و الکترونیک را به خود جلب کرده و پروژه های مختلفی را در این حوزه به انجام رساند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در حوزه های طراحی انواع برد و مدارات الکترونیکی، خدمات چاپ و تولید انواع برد الکترونیکی و خدمات مونتاژ قطعات smd و dip می توانید با تیم فنی مرصا تماس حاصل فرمایید.


جهت استعلام قیمت و یا ثبت سفارش مونتاژ قطعات smd و dip کلیک کنید.