طراحی برد مدارچاپی شرکت مرصا

انتخاب نوع pcb در زمان طراحی برد مدارچاپی

یکی از سوالات اساسی در زمان  طراحی برد مدارچاپی این است که چه جنسی مناسب و مورد نیاز برد الکترونیکی پیش روی ماست؟ هر جنسی مزایا و هزینه های متفاوتی دارد. برای انتخاب نوع pcb باید چند پارامتر مهم را بررسی کنید میزان اهمیت این پارامترها می تواند به تصمیم‌گیری بهتر شما کمک کند؛

 • قیمت
 • کاربری

# قیمت:

طراحی برد مدارچاپی-3

اگر قیمت اولین عامل مهم در تصمیم‌گیری شما است؛ بهتر است از بردهای ساده‌تر استفاده کنید. در طراحی برد مدارچاپی این نکته را مدنظر داشته باشید که معمولا این جنس از بردها باید به صورت یک لایه طراحی می‌شوند.

پارامترهای متعددی می‌تواند قیمت تولید برد الکترونیکی را تحت تاثیر قرار دهد یکی از مهم‌ترین پارامترهای تاثیرگذار بر این قیمت  ابعاد برد و جنس برد است در ادامه به توضیح مختصری از هر یک می‌پردازیم.

 • ابعاد و اندازه :

طراحی برد مدارچاپی -1

پارامتر بعدی که قیمت برد را تحت تاثیر قرار می‌دهد ابعادی است که پس از تکمیل طراحی فیبر مدارچاپی بدست می‌آورید. هرچه این ابعاد بزرگتر باشد قیمت تولید آن نیز بیشتر خواهد بود. اگر با محدودیت فضا مواجه هستید و باید ابعاد PCB را تا حد ممکن کوچک کنید می توانید تعداد لایه‌ و via بردتان را افزایش دهید.

 • جنس برد:

طراحی برد مدارچاپی-2

 1. فایبر FR4 متداول‌ترین جنس مورد استفاده در تولید بردهای الکترونیکی است. که از نوعی ورق شفاف روکش‌دار تولید می‌شود و  نسبت به حرارت مقاوم است.
 2. نیم فایبر(CEM) و استخوانی در تولید بردهایی که خواص ترمومکانیکی در آنها اهمیت بیشتری دارد استفاده می‌شوند.
 3. بردهای آلومینیومی نیز بیشتر در محصولات روشنایی مورد استفاده قرار می‌گیرند و انتقال حرارتی در آنها بسیار بالاست.
 4. بردهای انعطاف‌پذیر نیز یکی دیگر از جنس‌هایی است که می توانید از آن در تولید برد مدارچاپی خود بهره بگیرد. استفاده از برد های انعطاف‎پذیر در دهه 1950 رواج پیدا کرد. این نوع از بردها بیشتر در مدارهایی که نیاز به اتصال به یکدیگر دارند استفاده می‌شوند. از معایب این نوع برد می‌توان به موارد زیر اشاره نمود؛
  • نبود تکنولوژی تولید این نوع بردها در ایران
  • هزینه‌ی بالای نمونه سازی اولیه
  • دشواری عیب یابی و تعمیر
  • احتمال بالای خرابی هنگام مونتاژ توسط اپراتورهای کم تجربه
 5. بردهای ترکیبی در بسیاری از صنایع  استفاده می‌شوند از مزایای این نوع برد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛طراحی برد مدارچاپی-برد
 • کاهش ابعاد
 • کاهش اتصالات کانکتوری
 • کاهش وزن کلی مدار
 • کاهش هزینه‌های اسمبل کردن مدار

برای کسب اطلاعات از هزینه های طراحی برد مدارچاپی شرکت  مرصا کلیک کنید.


# کاربری:

یکی دیگر از مهم‌ترین پارامترهایی که هنگام طراحی برد مدارچاپی برای انتخاب نوع فیبر باید مدنظر قرار دهید کاربری برد الکترونیکی است. نوع برد شما بر اساس کاربری می‌تواند تغییر کند.

طراحی برد مدارچاپی بردهای مخابراتی

طراحی برد مدارچاپی-مرصا

طراحی این نوع بردها نیاز به دقت و توانایی بسیار بالایی دارد. طراحان الکترونیک طراحی بردهای مخابراتی را نوعی جادوی سیاه می‌دانند و شاید علت این نام‌گذاری به دلیل وجود نویزهایی بسیار زیاد این نوع از بردها باشد. انخاب فیبر نامناسب برای تولید این نوع بردها می‌تواند مشکلات پیچیده ای را برای شما ایجاد کند.

طراحی برد مدارچاپی بردهای قدرتی

بردهای قدرتی یا آنالوگ بردهایی هستند که نیازمند فیبرهای سرسخت و بسیار مقاوم هستند. اتصالات در این نوع از بردها باید به شدت قدرتمند بوده و تــِرک‌ها تا جای ممکن ضخیم باشند تا بتوان از مشکلات احتمالی ناشی از قطع شدن اتصالات جلوگیری نمود. همچنین این مدارها نیازمند فیبری هستند که از مقاومت دمایی بالایی برخوردار باشد.


خدمات طراحی برد مدارچاپی شرکت مرصا :

مرصا به‌عنوان یکی از ارائه‌دهندگان خدمات طراحی برد مدارچاپی و تولید انواع بردهای الکترونیکی و همچنین خدمات مونتاژ SMD به صورت اتومات در خدمت تمامی تولیدکنندگان صنعت برق و الکترونیک ایران است.

تیم مرصا با تکیه بر دانش فنی تیم جوان خود توانسته اعتماد بسیاری از فعالان این صنعت را به خود جلب کرده و در راستای افزایش رضایت بیش از پیش مشتریان خود قدم بردارد.

چنانچه شما نیز تمایل دارید تا از هزینه های خدمات مرصا مطلع شوید می توانید با کلیک روی هر یک از خدمات مدنظر خود با همکاران واحد فنی مرصا در ارتباط باشید؛