طراحی برد smd و نکات مربوط به مونتاژ آن

,

طراحی متناسب مونتاژ SMD

طراحی برد smd با در نظر گرفتن شرایط مونتاژ یک برد در ذهن کمی پیچیده و دور از ذهن به نظر می رسد. ما در این مقاله سعی داریم به نکاتی بپردازیم که به شما کمک می کند تا به یک طراح حرفه ای تبدیل شوید. و در طراحی انواع بردهای الکترونیکی با رعایت این نکات در طراحی، فرآیند تولید و مونتاژ برد خود را تسهیل نمایید. هنگام طراحی برد smd ، این نکات را مدنظر قرار دهید.


نکاتی در خصوص طراحی برد smd

قبل از انجام هر اقدامی، بهتر است به بررسی جزییات مربوط به مونتاژ smd بپردازیم. مشکلی که اغلب طراحانی که تازه وارد دنیای طراحی بردهای الکترونیکی شده اند دارند؛ این است که طراحی اولیه برد را جدی نمی گیرند. و توجهی به شرایط تولید انبوه یک برد ندارند. و طراحی شان بیشتر مناسب نمونه سازی است تا تولید انبوه.

عدم تسلط بر استانداردهای مونتاژ برد یکی از عواملی است که می تواند منجر به پیچیده شدن شرایط تولید شود. طراحی برد می تواند در مرحله نمونه سازی کاملا قابل قبول به نظر برسد، اما وقتی به مرحله ی تولید انبوه می رسید کار شما را پیچیده تر کند. به عنوان مثال، اگر چیدمان قطعات در کنار یکدیگر با فاصله ای کمتر از فاصله ی استاندارد انجام شود، می تواند مشکلاتی  فراوانی در فرآیند مونتاژ ایجاد کند.


برای کسب اطلاعات درخصوص استانداردهای IPC مونتاژ برد کلیک کنید .


نکاتی برای تبدیل شما به یک طراح حرفه ای

در ادامه می خواهیم به نکاتی اشاره کنیم که رعایت آن ها می تواند شما را به یک طراح حرفه ای تر تبدیل کند. و فرآیند تولید را برای شما تسهیل کند. نه تنها فرآیند که هزینه های مونتاژ نیز کاهش خواهند داشت. و توجیه پذیری اقتصادی محصول شما را فراهم می سازد.

  • انتخاب قطعات در فاز طراحی برد

انتخاب قطعات یکی از ابتدایی ترین مراحل در فرآیند طراحی است. یکی از بهترین راه ها برای اطمینان از عدم تضاد بین طراحی و فرآیند مونتاژ دقیقا همین مرحله است. اگر از همان ابتدای کار طراحی، اندازه ی قطعات را مدنظر قرار دهید؛ مواردی همچون فضای قطعات و اندازه ها، دیگر از مسائل نگران کننده در فرآیند مونتاژ PCB نخواهند بود. در فرآیند طراحی PCB طراح باید تا جای امکان اندازه قطعات را  کاهش دهد و تا می تواند فضای اضافی در برد ایجاد کند. و در نهایت در نظر داشته باشد که قطعات کوچک تر به معنای استفاده فوت پرینت کوچک تر روی برد برای مونتاژ اتومات خواهد بود.

  • چیدمان یکروی dip و smd ممنوع

در صورت امکان، از چیدمان قطعات dip و smd در یک طرف برد خودداری نمایید. اگرچه تکنولوژی استفاده از قطعات smd را ترجیح می دهد اما استفاده همزمان از قطعات dip و smd  با توجه به محدودیت دسترسی و تنوع قطعات امری کاملا طبیعی است. در این حالت توصیه می شود جهت تسریع فرآیند مونتاژ چیدمان قطعات dip در یک سمت برد و چیدمان قطعاتsmd در سمت دیگر برد صورت گیرد.

  • انتخاب قطعاتی با پکیج مناسب مونتاژ

یکی از مواردی که طراح باید در انتخاب لیست قطعات خود بررسی نماید پکیج قطعات است. اگر برد شما از فضای کافی برخوردار  است بهتر است در طراحی از قطعات با پکیج کوچکتر استفاده نکنید. این نکته در تسریع فرآیند مونتاژ موثر خواهد بود. به عنوان مثال، بهتر است در صورت امکان از خازن با پکیج 0402 به جای پکیج 0201 استفاده کنید. البته حفظ تعادل در این انتخاب ها بسیار مهم است. اولویت یک مونتاژکار الزاما استفاده از بزرگترین نوع پکیج نیست برای مثال بسیاری از مونتاژکاران بکارگیری یک خازن 0805 را به حای یک خازن 1206 ترجیح می دهند. بهتر است برای این نوع تصمیم گیری ها با یک مونتاژکار حرفه ای مشورت نمایید.

  • دسترسی و موجود بودن قطعات

طراحی برد smd-حرفه ایدر دسترس نبودن یک قطعه جزء مواردی است که می تواند به طور بالقوه تاخیرهای قابل توجهی در فرآیند تولید ایجاد کند. پس در هنگام طراحی برد باید پیش بینی از وضعیت موجود بودن قطعه در زمان سفارش تولید انبوه داشته باشید. به خصوص نوسانات قیمت ارز در کشور ما می تواند تولید یک محصول را در همین مرحله ی انتخاب قطعات از توجیه خارج سازد.

  •  اعمال آخرین تغییرات در لیست BOM

 لیست قطعات یا BOM  قسمت کلیدی طراحی در فرآیند مونتاژ است. این لیست مهم ترین راهنما برای برنامه ریزی و تنظیم دستگاه مونتاژ است. هنگامی که قطعه جدیدی به مدار اضافه می کنید مطمئن شوید که بخش های مختلف لیست قطعات از جمله؛ پارت نامبر، توضیحات، تعداد قطعه در مدار و … را نیز به روز کرده باشید. هر گونه تغییرات در قطعات و طراحی مدار بدون لحاظ کردن آن در BOM می تواند منجر به مشکلات فراوانی در فرآیند مونتاژ شود


شرکت مرصا ارائه خدمات طراحی برد smd  و مونتاژ

contact mersaشرکت مرصا ارائه دهنده ی خدمات طراحی و تولید انواع بردهای الکترونیکی است که با بهره گیری از دانش نیروهای جوان و با پشتکار خود توانسته اعتماد بسیاری از تولیدکنندگان محصولات برق و الکترونیک را به خود جذب کند. خدمات این شرکت شامل طراحی انواع بردهای الکترونیکی، چاپ برد و مونتاژ smd و dip بردهای الکترونیکی است. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در هر بخش با همکاران واحد فنی مرصا در تماس باشید و یا از طریق ماشین حساب های آنلاین قیمت تولید محصولات خود را برآورد نمایید.


جهت استعلام قیمت و سفارش مونتاژ برد های الکترونیکی خود کلیک کنید.