نکات کاربردی هنگام سفارش PCB

لازم است پیش از سفارش PCB با برخی از اصطلاحات و استاندارد های تولید آن آشنا باشید، مرصا در این مقاله سعی دارد توضیحات کاملی درباره انواع جنس بردهای مدارچاپی ، اجزا و مشخصات آن بپردازد : 


اجزای PCB

بهتر است قبل از سفارش ساخت PCB با اجزای آن آشنا باشید، اگر فکر میکنید آشنایی کافی دارید باز هم توصیه میکنیم این مقاله را دنبال کنید و فهم عمیق تری از برد های مدار چاپی بدست آورید.
هر برد از 5 قسمت تشکیل شده است. درونی ترین لایه جنس اصلی فیبر است. روی قسمت اصلی را لایه یکنواختی از فویل مسی پوشانده است. در طول فرآیند تولید برد چندین لایه به آن افزوده می گردد و لایه آبکاری، لایه سولدر و لایه مارکاژ به ترتیب روی آن قرار می‌گیرد.


 جنس PCB

ماده اصلی که در لایه میانی برد مدار چاپی استفاده می شود هنگام سفارش PCB توسط شما تعیین می گردد. جنس های معمول برد که ایران استفاده می شود را می توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

انواع جنس PCB


تصویر لایه مسی PCB برد بدون لایه های محافظ

لایه مسی مدار چاپی:

لایه بعدی، سطح نازک مسی است که روی فیبر لمینت شده است. در فیبر های یک لایه فقط در یک سمت برد این لایه وجود دارد و در برد های 2 لایه فویل مسی در هر دو طرف برد لمینت شده است.
ضخامت لایه مسی در هنگام سفارش PCB برد اهمیت دارد. اگر برد های با ضخامت بالاتر سفارش دهید جریان بیشتری از مدار می توانید عبور دهید، لایه مسی 16 میکرومتر ، 35 میکرومتر و 70 میکرومتر وجود دارد که به طور معمول مشتریان ما PCB هایی با ضخامت مس 35 میکرون سفارش می دهند.

 


 لایه آبکاری و پوشش نهایی PCB:

برد PCB قلع اندود

در برد های دورو حتما فرآیند آبکاری صورت می گیرد. در برد های یکرو نیز جهت افزایش قلع پذیری و جلوگیری از اکسید شدن مس، یک لایه نهایی روی برد قرار می دهند. اکسید شدن مس باعث می شود لحیم کاری به درستی انجام نشود و اتصال قطعات ناقص باشد.
پوشش نهایی بسته به سفارش PCB می تواند قلع و سرب (هات ایر) ، قلع بدون سرب و یا پوشش آبکاری طلا باشد. پوشش قلع و سرب ارزان ترین نوع بوده و به طور معمول برای برد های دورو استفاده می شود. برای برد های یکرو نیز پوشش ضد اکسید بر روی مس قرار می گیرد و در صورت تمایل مشتریان پوشش دلخواه را اجرا می کنیم.


 لایه سولدر:

برد PCB رنگ های مختلف مارکاژ

رنگی که بر روی برد قرار میگیرد سولدر نام دارد (Soldermask) این لایه موجب محافظت از مسیر های مسی در برابر اتصالی های اشتباه می شود. همچنین لحیم کاری را بسیار آسان می کند به طوری که برای لحیم کاری در وان قلع حتما به چاپ لایه سولدر نیاز دارید. رنگ های سبز، قرمز، سورمه ای و مشکی رنگ های پرکاربردی هستند که در سفارش ساخت PCB های شما استفاده می کنیم. ضخامت این لایه طبق استاندارد باید 20 میکرومتر باشد


نام قطعات با چاپ مارکاژ روی برد

لایه مارکاژ:

نوشته هایی که بر روی برد چاپ شده و راهنمای مونتاژ کار و تعمیرکاران برد است لایه مارکاژ یا چاپ راهنما نام دارد. معمولا این لایه به روش چاپ سیلک و به رنگ سفید روی PCB قرار می گیرد.


اگر دوست دارید با فرآیند تولید PCB آشنا شوید، توصیه میکنم این مقاله رو بخوانید:

آشنایی با فرآیند تولید برد های چند لایه


 خدمات شرکت مرصا :

شرکت دانش بنیان مرصا واقع در دانشگاه فردوسی مشهد در صنعت برق و الکترونیک فعالیت دارد .  خدمات شرکت مرصا  تولید انواع pcb ، مونتاژ  SMD و DIP  و طراحی برد های الکترونیکی و غیره  است .اگر شما بدنبال یک شرکت با سابقه در زمینه تولید pcb هستید می توانید به مرصا اعتماد کنید.