قیمت مدار چاپی و عوامل موثر بر آن

قیمت مدار چاپی

عوامل تعیین کننده قیمت مدار چاپی:

اگر از صنعت مدار چاپی اطلاعات زیادی ندارید ممکن است در هنگام قیمت گذاری با مشکل مواجه شوید و نتوانید به درستی قیمت برد مدار چاپی خود را محاسبه کنید. برد مدارچاپی انواع متفاوتی دارد که بر روی قیمت آن تاثیرگذار است. در این مقاله عوامل تاثیرگذار بر قیمت مدار چاپی و روش هایی که می تواند در کاهش هزینه چاپ PCB موثر باشد به شما آموزش داده می شود.


1. تاثیر جنس PCB بر قیمت مدار چاپی

فیبر خام، مس، طلا، نیکل و قلع مواد اولیه مهم و گران قیمت فرآیند تولید PCB است. انتخاب جنس فبیر مناسب برای تولید برد مورد نظر خود یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت مدار چاپی است که در این جا به طور خلاصه ویژگی های جنس های مختلف فیبر را توضیح می دهیم :

قیمت مدارچاپی 1

جنس فایبر گلاس (FR4) :

در بیشتر تجهیزات از جنس فایبر استفاده می شود، فایبر دوام بیشتری دارد و احتمال شکستگی در آن کمتر است پس شکل های مختلف برد را می توان به راحتی با آن ایجاد کرد. همچنین بردهای جنس فایبرگلاس کیفیت بالاتری داشته و قلع پذیری بالایی در مونتاژ دارد. بنابراین بهترین کیفیت برای برد مدار چاپی (pcb) مخصوصا در برد های چند لایه استفاده از این جنس است. البته هزینه آن هم از بقیه مواد گران تر است.


قیمت مدارچاپی 2

  • نیم فابیر (CEM) :

 نیم فایبر نسبت به فایبرگلاس قیمت پایین تری دارد در مواقعی  که می خواهید بردهای یک لایه با قیمت ارزان تر و کیفیت قابل قبول تولید کنید؛ پیشنهاد میکنیم جنس نیم فایبر را انتخاب کنید . همچنین نیم فایبر در هنگام برش با دستگاه v-cut تمیزتر و ظاهری زیبا تراز فیبر های استخانی پیدا خواهد کرد.


قیمت مدارچاپی 3

استخوانی یا فلونیک :

 معمولا در تجهیزات الکترونیکی ارزان و ساده تر از جنس استخوانی استفاده می کنند. این نوع فیبر مدار چاپی برای تولید بردهای یک لایه مورد استفاده بوده ارزان ترین نوع فیبر است .  استفاده از فیبر استخوانی برای تولید محافظ برق ، اداپتور و دیگر بردهای ساده و ارزان بهترین گزینه است.


قیمت مدارچاپی 4

  • PCBهای آلومینیومی :

بیشتر تولید کنندگان صنایع روشنایی LED ازاین نوع فیبر برای تولید بردهای الکترونیکی خود استفاده می کنند .از ویژگی های این نوع فیبر می توان به وزن کم ، انتقال حرارت بالا و سازگاری با محیط زیست اشاره کرد. عمکلرد این نوع فیبر مدار چاپی به عنوان هیت سینک حرارتی مهم ترین عامل انتخاب آن می باشد.


2.تاثیر اندازه برد بر قیمت مدار چاپی :

اندازه برد مدار چاپی برای مونتاژ

مهم ترین معیار قیمت مدار چاپی اندازه آن است. قیمت هر سانتی متر مربع از هر جنس PCB معمولا ثابت است و می توانید قیمت حدودی آن را از تولید کننده سوال کنید. در تولید انبوه، هر چند عدد برد را در کنار هم بر روی یک شیت (panel) چیدمان می کنند. برای  محاسبه قیمت تولید مدارچاپی تعداد شیت ها مهم است بنابراین اگر ابعاد برد به گونه ای باشه که روی ورق های فیبر فیت شود و از کناره ها خالی نباشد منجر به کاهش ضایعات می گردد. از طرفی هرچه اندازه برد کوچک باشد هزینه های برش کاری نسبت به سطح کلی سفارش بالا می رود و در برد های خیلی کوچک سهم هزینه برش کاری محسوس خواهد بود.


3.تاثیر حجم تولید برد مدارچاپی بر قیمت :

سفارش تولید انبوه مدار چاپی

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر قیمت مدار چاپی تعداد تولید آن است ؛ هرچه  تولید برد مدار چاپی pcb در تیراژ بالاتری باشد قیمت برای مشتری ها مقرون به صرفه تر خواهد بود . زیرا  برای تولید کنندگان در تیراژ بالا به صرفه تر است و هزینه های ثابت اولیه تولید مانند ساخت شابلون ها و … در کل سفارش سرشکن می شود.


4.اندازه و تعداد سوراخ کاری (via) در برد 

در طراحی PCB هرچه قدر اندازه via ها کوچک تر باشد دقت مورد نیاز در فرآیند تولید و ابزار های تولید برد پیچیده تر می شود. بنابراین اگر قطر via کمتر از 0.4 میلی متر باشد تا 10% هزینه افزایش پیدا خواهد کرد از طرفی احتمال خرابی در تولید (مخصوصا فرآیند متالیزه) بالاتر می رود؛ یکسان بودن قطر سوراخ های برد نیز به تسریع فرآیند تولید کمک می کند. اوپراتور باید ابزار های دستگاه سوراخ کاری (CNC دریل)  را برای اندازه های via های کوچک و بزرگ در حین فرایند تولید تغییر دهد؛ بنابراین پنل هایی که در یک زمان سوراخ کاری می شوند کاهش می یابد و تولید کننده زمان بیشتری صرف این کار خواهد کرد و اینگونه باعث افزایش هزینه بیشتری می شود .

 

 

 

 

 

 


5.تعداد لایه های برد مدار چاپی (PCB)

تفاوت قیمت برد مدار چاپی چند لایه و تک لایهتعداد لایه ها در هزینه های تولید تاثیر گذار است هرچه قدر تعداد لایه ها افزایش یابد هزینه تولید افزایش پیدا می کند  زیرا تعداد موادی که برای تولید استفاده می شود و دقت مورد نیاز جهت تولید تغییر می کند . برد های یکرو تقریبا نصف برد های دورو هزینه تولید دارد. پس هنگام طراحی PCB سعی کنید تا جای ممکن تعداد لایه های برد کاهش یابد.


6.نوع برش v-cut یا CNC

یکی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت مدار چاپی  نوع برش آن است که در اینجا ، اگر PCB شما چهارضلعی ساده باشد تولید کننده به راحتی می تواند در زمان کمتری با دستگاه برش ویکات (برش با تیغه) برد ها را با سرعت بالا برش بزند و در این صورت هزینه کمتر می شود ولی اگر شکل مدار به گونه ای خاص و خط صاف نباشد، برای برش باید برد را CNC کرد حتی اگر فقط دور برد ها را هم کمی گرد کنید دیگر امکان برش صرف با V-cut وجود ندارد که در این صورت هزینه تولید مدارچاپی بیشتری خواهد شد .

دستگاه های برش PCB


ثبت سفارش و استعلام قیمت مدار چاپی شرکت مرصا

شرکت مرصا به عنوان یکی از تولیدکنندگان دانش بنیان بردهای الکترونیکی در ایران می باشد که یکی از زمینه های فعالیتش چاپ pcb است. برای محاسبه قیمت مدار چاپی میتوانید فایل طراحی PCB را  برای همکاران واحد تولیدمرصا ارسال کنید، تا کارشناسان فروش پس از بررسی های لازم؛ قیمت تولید را برای شما محاسبه نمایند و میتوانید سفارش خود را ثبت کنید .