مونتاژ smd اتومات مرصا

مونتاژ smd اتومات (SMT) چگونه کار می‌کند؟

محصولات الکترونیکی با کمک تجهیزات مونتاژ smd اتومات راحت‌تر  تولید می‌شوند؛ با استفاده از دستگاه‌های مونتاژ smd قطعات با کمترین زمان بصورت اتومات مستقیما روی برد مونتاژ می‌شوند. در تکنولوژی مونتاژ smd اتومات برخلاف مونتاژ دستی، قطعات برای اتصال به برد نیاز به سیم ندارند و مستقیم برروی سطح برد متصل می‌شوند. وفتی صحبت از مونتاژ بردهای الکترونیکی می‌شود SMT  رایج‌ترین فرآیند در این صنعت است.


فرآیند مونتاژ SMD

مونتاژ smd تنها شامل قراردادن قطع روی برد نیست فرآیندی است که مراحل مختلفی را دربر می‌گیرد. این مراحل شامل؛

 • شابلون خمیرقلع _متشکل از ذرات قلع و فلاکس_ روی بردcontact mersa
 • چیدمان قطعات روی بردهای خمیر خورده
 • قرار دادن بردهای قطعه گذاری شده در کوره

در ادامه به شرح هریک از این مراحل به صورت جداگانه می‌پردازیم.


جهت کسب اطلاع از استانداردهای مونتاژ اتومات مرصا کلیک کنید


 • شابلون زدن خمیر قلع

اولین گام در فرآیند مونتاژ smd اتومات شابلون زدن خمیر قلع است. برای این منظور ابتدا نیاز به یک استنسیل یا شابلون داریم که با استفاده از فرآیند چاپ سیلک ساخته می‌شود. برای تولید استنسیل از فایل طراحی pcb، استفاده می‌شود. جنس استنسیل‌های مورد استفاده‌ی ما در مرصا از استیل ضد زنگ است.

علاوه بر چاپ سیلک از لیزر نیز برای تولید استنسیل می‌توان استفاده کرد. این روش برای تولید استنسیل بردهای حساس بهترین روش‌ است. در این روش با استفاده از لیزر پد هر قطعه روی ورق استنسیل برش می‌خورد.

پس از تولید استنسیل، آن را در دستگاه استنسیل پرینتر فیکس کرده و بردهای شیت بندی شده را زیر هر استنسیل طوری تنظیم می‌کنیم که هر پد دقیقا زیر سوراخ ایجاد شده روی استنسیل قرار گیرد. سپس با کمک کاردک خمیرقلع را روی استنسیل می مالیم تا همه‌ی پدها خمیرقلع بگیرند.


 • چیدمان قطعات به صورت اتومات

مونتاژ smd اتوماتپس از خمیرقلع خوردن بردها قطعات SMD در فیدرهای دستگاه جایگذاری می‌شوند. هر قطعه با توجه به ابعاد و مدلش با سه حالت رول، تیوب و سینی قابل جای‌گیری دردستگاه می‌باشد. پس از تکمیل جایگذاری قطعات با استفاده از نرم افزار، قطعات به دستگاه شناسانده می‌شوند. سپس دو پد فیدیوشیال (که قبل از تولید برد در بالا سمت راست و پایین سمت چپ PCB  قرار گرفته) به عنوان مبدا شناسایی هر شیت به دستگاه شناسانده می‌شود.

دستگاه pick & place به صورت اتومات هر قطعه را از جای خود برمی‌دارد و با توجه به مختصات دقیق X و Y که از پیش برنامه‌ریزی شده آنرا در موقعیت صحیح قرار می‌دهد. دستگاه مونتاژ مرصا قادر به چیدمان حداکثر 25000 قطعه در ساعت است.


 • قرارگیری بردها در کوره مادون قرمز

مونتاژ smd اتوماتبرای تکمیل فرآیند مونتاژ از دستگاه اوون مادون قرمز استفاده می‌شود. پس از تکمیل قطعه چینی بردها توسط دستگاه هر برد داخل اوون قرار می‌گیرد. اوون یا کوره مادون قرمزد دارای 5 زون حرارتی است که دو زون اول برای پیش گرمایش برد استفاده می‌شوند. با گرم شدن تدریجی بردها خمیر قلع ذوب شده و قطعات روی هر برد متصل می‌شوند. پس از خروج بردها از اوون، بردها را از اوون خارج کرده و در جایی قرار می‌دهیم تا بردها سرد شوند. به محض سرد شدن بردها قطعات به صورت دائمی روی بردها مونتاژ می‌شوند.


چرا مشتریان مرصا را انتخاب می‌کنند؟

مونتاژ smd اتومات

شرکت مرصا برای صرفه‌جویی در زمان مشتریان خود؛ صفر تا صد خدمات تولید یک محصول الکترونیکی را ارائه می‌دهد. این خدمات شامل طراحی، چاپpcb، مونتاژ SMD اتومات و مونتاژ DIP است. مرصا با بهره‌‌گیری از تجهیزات به‌روز خود توانسته‌‌ خدماتی مطابق با استانداردهای IPC و با کیفیت بالا ارائه دهیم.

آنچه مرصا را متمایز از سایر تامین کنندگان می‌کند: ارائه خدماتی با کیفیت، رضایت مشتریان و تیم متخصص وحرفه‌ای است. مرصا متشکل از تیم جوان و حرفه ای متخصص در زمینه برق و الکترونیک است و این باعث می‌شود تا شما با اطمینان کامل تولید محصولات الکترونیکی خود را به مرصا بسپارید.

خدمات مونتاژ smd اتومات مرصا

خدمات مونتاژ برد مرصا شامل؛

 • مونتاژ بردهای SMD،
 • مونتاژ بردهایDIP،
 • مونتاژ بردهای ترکیبی DIP و SMD
 • مونتاژ قطعات QFN
 • تست عملکرد